..::EN TATLI FORUM::...::EN TATLI FORUM::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

..::EN TATLI FORUM::...::EN TATLI FORUM::..

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

CD ve DVDlerin kapasitesi yükselecek

YazarMesaj
erdemc

erdemc

CD ve DVDlerin kapasitesi yükselecek Empty
MesajKonu: CD ve DVDlerin kapasitesi yükselecek   CD ve DVDlerin kapasitesi yükselecek I_icon_minitimeÇarş. Tem. 02, 2008 1:20 pm

Genç bilimadamı, çalışmasıyla Türkiye Bilimler Akademisi ödülünü kazandı. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Seydi Doğan, veri depolamada kullanılan CD, DVD ve flash disclerin kapasitelerini yükseltmeye yönelik yaptığı nanoteknoloji çalışmalarıyla, Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları ödülünü kazandı. Doç. Dr. Doğan bileşik yarı iletkenlerin büyütülmesi, elektriksel ve optik özellikler araştırmasıyla 700 megabayt CDleri 5 Gigabayta, 4.7 Gigabayt kapasiteli DVDleri de 10 Gigabayta kadar yükseltmeyi başardı. Çalışmasının tüm teknolojik uygulamalar için geçerli olduğunu belirten Doç. Dr. Doğan, Teknoloji, her geçen gün nano boyutlara iniyor. Benim çalışmam geniş bir yelpazede düşünülebilir. Çok ciddi oranda elektrik sarfiyatına neden olan trafik sinyalizasyon sistemlerinden, otomobillerin ön panel ışıklandırmalarına kadar her noktada yeni bir adım getirdim. Tabi tüm bunlar biraz daha geliştirilebilir. Ancak nano teknoloji konusunda ülke olarak gerideyiz. Türkiyede bu anlamda çalışan iyi gruplar var ancak Erzurumda maddi imkansızlıklar ve alt yapı eksikliği nedeniyle çok fazla araştırma yapma şansımız yok diye konuştu. Doç. Dr. Seydi Doğan, TÜBAnın 37 yaş üzerinde müracaat kabul etmediği ve Bilim Oscarı olarak nitelendirilen ödülünü, 6 Haziranda İstanbul Kadir Has Üniversitesinde düzenlenecek törende alacak.

CD ve DVDlerin kapasitesi yükselecek
1 sayfadaki 1 sayfası