..::EN TATLI FORUM::...::EN TATLI FORUM::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

..::EN TATLI FORUM::...::EN TATLI FORUM::..

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

DGS Hakkında (Başvuru ve sınav ile ilgili merak edilenler)

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

DGS Hakkında (Başvuru ve sınav ile ilgili merak edilenler) Empty
MesajKonu: DGS Hakkında (Başvuru ve sınav ile ilgili merak edilenler)   DGS Hakkında (Başvuru ve sınav ile ilgili merak edilenler) I_icon_minitimeSalı Tem. 01, 2008 12:46 pm

DİKEY GEÇİŞ SINAVI

Başvurma koşulları
Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından en çok beş yıl önce mezun olmuş olma şartı aranır. Adaylar dikey geçiş için yapılacak sınavlara en çok üç kezgirebilirler. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan da başvurabilir.
Yüksekokulların birden çok önlisans programından mezun olan öğrenciler, mezun oldukları her bölüm için beş yıllık süreye uymak koşuluyla, üç kez DGS’ye girebilirler.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ve aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.
Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de merkezi olarak yapılır.
Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı (TCS) sonuçlarına göre ülkemizdeki meslek yüksekokullarına yerleştirilen adaylardan dikey geçiş yapmak isteyenler DGS’ye girerler, ancak bu adaylar DGS Kılavuzunda yer alan kontenjanlardan yararlanamazlar. Dikey geçiş yapmak istediklerini Yükseköğretim Kuruluna bildiren adayların yerleştirilme istekleri, yerleştirildikleri önlisans programını 2 yılda tamamlamış olmaları, mezuniyet not ortalamalarının en az %60 ve DGS puanlarının tercih ettikleri lisans programına ilgili yılda DGS sonucuna göre en düşük puanla yerleşen adayın puanından en fazla 50 puan altında olması şartıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilir.
Açıköğretim ve meslek yüksekokullarının önlisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Bu konudaki başvuruların ilgili yükseköğretim kurumuna yapılması gerekmektedir.
Açıköğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan önlisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Başvurma işlemleri
Mezun olabilecek durumda olan meslek yüksekokulu öğrencileri kendi meslek yüksekokulu müdürlüklerinden, Açıköğretim Fakültesi (AÖF) önlisans programlarından mezun olabilecek durumda olanlar kendi AÖF bürolarından; mezun durumda bulunan adaylar ise herhangi bir meslek yüksekokulundan, AÖF bürosundan veya ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliğinden DGS Kılavuzu ile Başvurma Belgesinden oluşan başvuru evrakını alabilirler.
Adaylar kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurdukları Başvurma Belgesi ile sınav ücretinin ilgili bankaya yatırıldığını gösteren banka dekontunu, mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi meslek yüksekokulu müdürlüklerine, açıköğretim önlisans programlarında kayıtlı olanlar kendi AÖF bürolarına, mezun olanlar ise başvuru evrakını aldıkları meslek yüksekokulu müdürlüğüne, AÖF bürosuna veya ÖSYM sınav merkezi yöneticiliğine onaylatarak teslim ederler.
Başvurular şahsen yapılır. Başvuru sırasında mezun durumda bulunan adayların mezuniyetlerini gösterir belgeyi yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Başvurma Belgesinin Doldurulması
DGS Başvurma Belgesi, Aday Bilgi Formu, Kayıt Kartı ve Aday Fişi olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Başvurma Belgesinin Aday Bilgi Formu kısmı yumuşak siyah bir kurşunkalemle, diğer kısımlarının ise dolmakalem veya tükenmezkalemle doldurulması gerekmektedir.

Aday bilgi formu
- Başvurma Belgesinin bu kısmı 22 bilgi alanından oluşmaktadır. Her alanın başlığında, sıra numarası ile o alana yazılması ve kodlanması istenen bilgilerin ne olduğu yazılıdır. Bu alanların doldurulmasına ilişkin açıklamalar sırasıyla ve aynı başlıklar kullanılarak DGS Kılavuzunda verilmiştir. Doldurma işlemine geçmeden önce Kılavuzdaki bu açıklamalar dikkatle okunmalıdır.
Başvurma Belgesinin Aday Bilgi Formu kısmı Merkezimizde optik okuyucu adı verilen elektronik araçlarla okunmaktadır. Bu nedenle bu kısmın yumuşak siyah bir kurşunkalemle doldurulması gerekir. Aday Bilgi Formunun doldurulmasında iki ayrı işlem yapılır: Birinci işlem istenen bilgilerin ilgili alanın başındaki kutulara yazılması, ikinci işlem ise yazılan bilgilerin kodlanmasıdır. Kodlamada yapılacak iş, kutulara yazılan harf veya rakamların bu kutuların altında birer sütun halinde sıralanmış olan yuvarlakların içinde bulunması ve bu yuvarlakların kurşunkalemle dışarıya taşırılmadan karalanmasıdır. Aday Bilgi Formunda her sütunda sadece bir yuvarlağın karalanmış olmasına dikkat edilecektir. Yuvarlakların oluşturduğu sütunlar, kolayca izlenebilmesi için koyu ve açık renk şeritler halinde basılmıştır. Optik okuyucular yazılan yazı ve rakamları değil, kodlama işaretlerini bilgisayar kayıtlarına aktarabilen araçlardır. Bu nedenle, Aday Bilgi Formuna yazılan fakat kodlanmayan bilgiler bilgisayar kayıtlarına geçmeyeceğinden geçersiz sayılır ve işlem görmez. Kodlama yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır. Yazma işlemi, kodlamanın kolay ve yanlışsız yapılmasına yardımcı olacağı için gereklidir.

Kayıt kartı
- Başvurma Belgesinin bu kısmında ayrılan yerlere, adı, soyadı ve istenen diğer bilgiler büyük harflerle, okunaklı bir şekilde dolmakalem veya tükenmezkalemle yazılacaktır.
Kayıt Kartı üzerine bir fotoğraf yapıştırılacaktır. Bu karta yapıştırılacak fotoğrafla ilgili olarak aşağıdaki noktaların göz önünde tutulması gerekir.
a. Cepheden, başı açık, son altı ay içinde çekilmiş, kolayca tanınmayı sağlayacak net bir fotoğraf olmalıdır. Sınav günü bu fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi tanınmada önemli rol oynayacak görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamasına dikkat edilmelidir. Salon başkanı adayın fotoğrafından yararlanarak kimliğini belirlemekte güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabilir.
b. Numaralı bile olsa camları renkli gözlükle çekilmiş fotoğraflar kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözlük camı renkli ise gözlüksüz fotoğraf çektirilip kullanılması gerekir.
c. Fotoğraf mümkünse bir katı sıyrılarak inceltilmeli, yapıştırılacak alandaki çerçeve büyüklüğünde kesilmeli, kaliteli bir yapıştırıcı kullanılarak iyi ve temiz bir şekilde yapıştırılmalıdır. Yapıştırıcı fotoğrafın dışına taşmamalıdır. İyi yapıştırmayan veya belgeleri kirleten bir yapıştırıcı kullanılmamalıdır.
d. Kayıt Kartına başı örtülü, yukarıdaki niteliklere uymayan fotoğraf yapıştıran adayların başvuruları kabul edilmeyecektir.
Fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılacağından, fotokopi ve benzeri yollarla çoğaltılmış fotoğraf kullanılmamalı, çok koyu ve arkadan ışık verilerek çekilen fotoğraflardan kaçınılmalı; renkli fotoğraflarda arka zeminin koyu renk, özellikle siyah ve kırmızı olmamasına, mümkünse fon renginin beyaz veya sarı olmasına dikkat edilmelidir. Fotoğrafların yapıştırıldıktan sonra düşmemesi için fotoğrafı alt kısmından (yüzü kapatmayacak biçimde)şeffaf bant ile bantlayarak önlem alınmalı, olasılık az bile olsa herhangi bir nedenden dolayı fotoğrafın düşmesi halinde tanınmayı sağlamak için yapıştırılmadan önce fotoğrafın arka yüzüne T.C. KimlikNumarası, ad ve soyadı fotoğraf zedelenmeden yazılmalıdır.
Kayıt Kartının arka yüzünde sürekli adresin yazılması için bir yer ayrılmıştır. Aday Bilgi Formunun arka yüzüne yazılmış olan adresin buraya da okunaklı bir şekilde yazılması gerekir. Varsa telefon numarası yoksa adaya ulaşılabilecek bir yakınının telefon numarası ve oturulan yerin 3 haneli şehirlerarası telefon alan kodu yazılmalıdır.
Başvurma Belgesinin geçerli sayılabilmesi için, belgenin ilgili aday tarafından imzalanmış olması şarttır. Buraya atılacak imzanın her zaman kullanılan ve değişmeyen nitelikteki imza olmasına dikkat edilmelidir. İmzalanmamış belgeler işleme konmaz.
Kayıt Kartının arka yüzünde ayrılan yerlerin nüfus cüzdanındaki bilgilere uygun olarak doldurulması gerekir.
Aday Bilgi Formu ve Kayıt Kartına yazılan bilgilerinin birbirinin aynı olması, bunlar arasında tutarlılık bulunmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu bilgilerde tutarsızlık bulunması halinde başvurular geçersiz sayılır.
Kayıt Kartına yazılan bilgilerin onaylatılması gerekmektedir. Bir önlisans programından mezun olabilecek durumda bulunan adaylar, onayı Başvurma Belgelerini teslim ederken kendi meslek yüksekokulu müdürlüklerine, açıköğretim önlisans programlarında kayıtlı olanlar kendi AÖF bürolarına, mezun durumda bulunan adaylar ise Kayıt Kartının onayını ve bu karta yapıştırılan fotoğrafın kendisine ait olduğunu, şahsen, mezuniyet belgelerini göstererek başvuru evrakını aldıkları meslek yüksekokulu müdürlüğüne, AÖF bürosuna veya ÖSYM sınav merkezi yöneticiliğine yaptırabilirler.

Aday Fişi
- DGS Aday Fişi, dolmakalem veya tükenmezkalemle büyük harflerle doldurulacaktır. DGS Aday Fişi, mezun olabilecek durumda olan adaylara kendi meslek yüksekokulları müdürlükleri veya AÖF bürosu yetkilileri tarafından, mezun durumda olan adaylara ise Başvurma Belgesini teslim edecekleri meslek yüksekokulu, AÖF bürosu veya ÖSYM sınav merkezi yöneticiliği tarafından onaylanarak geri verilecektir. İleride, başvurma işlemini zamanında yapmış olduğunuzu kanıtlamak zorunda kaldığınız takdirde bu belge kullanılabilir.
Aday Fişinin ÖSYM’den tekrar çıkarılması mümkün değildir. Bu nedenle adayların Aday Fişini kaybetmemeleri gerekmektedir.
http://forumtatlisi.heavenforum.com

DGS Hakkında (Başvuru ve sınav ile ilgili merak edilenler)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-